Talouden ilmestyskirja — Velka, inflaatio, nollakasvu ja politiikan umpikuja

Kangasharju, Aki
Nimeke: Talouden ilmestyskirja — Velka, inflaatio, nollakasvu ja politiikan umpikuja
Tekijät: Kangasharju, Aki (Kirjoittaja)
Rantanen, Lasse (Kannen tekijä)
Tuotetunnus: 9789523826045
Tuotemuoto: Kovakantinen kirja
Saatavuus: Tulossa 28.9.2023. Tilattavissa 90 vuorokautta ennen ilmestymispäivää.
Ilmestymispäivä: 28.9.2023
Hinta: 28,90 € (26,27 € alv 0 %)

Kansikuva: Lataa painokelpoinen kansikuva
Kustantaja: Docendo
Julkaisuvuosi: 2023
Kieli: suomi
Tuoteryhmät: Tulossa – Ennakkotilaa!
Talous
Yhteiskunta
Kirjastoluokka: 36.1 Talouspolitiikka. Taloudelliset rakenteet
Onko Suomen suuntana talouden ulkomuseo?

Painava puheenvuoro talouden suunnanmuutoksen välttämättömyydestä. Tulevaisuutemme näyttää Pohjolan surkeimmalta ja talouspolitiikkamme on epäonnistunut, mutta suunta voidaan vielä muuttaa. Luovutko mieluummin hyvinvointivaltiosta vai kääritäänkö hihat?

Taloustieteen asiantuntija Aki Kangasharjun suuhun on laitettu lausahduksia 'köyhille ei saa antaa rahaa', 'pääministeri on tullut hulluksi' ja 'palkalla ei tarvitse tulla toimeen'. Mutta mitä Kangasharju todella sanoikaan?

Inflaatioshokki ja korona tulivat ja menivät - olemme silti pulassa. Meitä uhkaavat ongelmat, joita päättäjämme eivät näytä pystyvän ratkaisemaan. Kirjassa kerrotaan mitä uhkat ovat, miksi politiikka epäonnistuu ja miten kaikesta voidaan vielä selvitä.

Mitkä ovat velkaantumisen ja nollakasvun syyt, entä mihin väestön vanheneminen vaikuttaa? Ja onko maahanmuutosta oikeasti hyötyä?

Kirja kertoo, kuinka nopeampi talouskasvu mahdollistaa vihreän siirtymän ja miksi poliitikoiden flirtti modernin rahateorian kanssa on pelottavaa. Lukijalle selviää myös, miksi verotusta ei kannata kiristää ja mikä on maailman toiseksi vanhin ammatti.

Yleistajuinen teos on tarkoitettu kaikille Suomen talouskysymyksistä kiinnostuneille.

Aki Kangasharju on taloustieteen tohtori ja dosentti. Ennen Etlan toimitusjohtajuutta hän toimi Nordean pääekonomistina.


Katso myös